10. ارديبهشت 1398 - 15:58   |   کد مطلب: 7428
گزارش‌های رئیس دفتر نمایندگی اردن در رام‌الله، از پیشنهادهای مالی سعودی‌ها به رئیس تشکیلات خودگردان برای همراه کردن وی با «معامله قرن» خبر می‌دهد.

به گزارش پایگاه خبری جهادپرس،اردن در روزهای جاری با نگرانی‌های بسیاری در رابطه با طرح آمریکا برای مسأله فلسطین موسوم به «معامله قرن» روبه‌روست. طرح «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا، «امان» را در چند مورد تهدید می‌کند که با اسکان دائمی آوارگان فلسطینی آغاز می‌شود و به کنار زدن قیمومیت خاندان هاشمی اردن بر مقدسات قدس ختم نخواهد شد.

معامله قرن بنا به گفته «ریاض المالکی» وزیر خارجه تشکیلات خودگردان در نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب در اردن (در سال گذشته) شامل خط زدن پایتختی قدس برای دولت مستقل فلسطین،  کنار زدن حق آوارگان، ادامه شهرک‌سازی اسرائیلی و الحاق منطقه «C» (ج) به اراضی اشغالی است.

روزنامه «الاخبار» امروز سه‌شنبه در سلسله گزارش‌هایی به بررسی اتفاقات مربوط به معامله قرن و نقش عربستان در پیشبرد و تحمیل آن به دیگر کشورهای عربی پرداخته است. در یکی از این گزارش‌ها که بر اساس اسناد متعلق به اردن تهیه شده، به پیشنهاد مالی عربستان سعودی به تشکیلات خودگردان برای همراه شدن با معامله قرن پرداخته شده است.

در این گزارش آمده، «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان از سران این تشکیلات خواسته تحت هیچ عنوانی با (مقامات)‌ آمریکایی روبه‌رو نشوند (ارتباطی نداشته باشند) و جستجو برای ناظر جدید بر روند صلح در جریان است. این موضوع پس از آن ابلاغ شده که ترامپ در دسامبر ۲۰۱۷  قدس را به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت.

پیشنهاد ۱۰ میلیارد دلاری سعودی به عباس

«خالد الشوابکه» رئیس دفتر نمایندگی پادشاهی اردن در رام‌الله (مقر تشکیلات خودگردان فلسطین) در گزارشی مربوط به تاریخ  ۲۶/۱۲/۲۰۱۷ آورده است، در دیدار خود با «مجدی الخالدی» مشاور عباس درباره سفر رئیس تشکیلات خودگردان به عربستان سوالاتی مطرح کرده است. الشوابکه ادامه داد: «بن سلمان (ولی‌عهد سعودی) به عباس گفته که آمریکایی‌ها برای بخشیدن سرزمینی که فلسطینی‌ها بر روی آن زندگی کنند و برای خودشان باشد، آماده هستند. از عربستان و کشورهای عربی دیگر انتظار می‌رود حمایت مالی لازم برای فلسطینی‌ها و ایجاد طرح‌هایی در کرانه باختری که منجر به شکوفایی اقتصادی در مناطق «C و B» (ب و ج) شود، فراهم کنند».

رئیس دفتر نمایندگی پادشاهی اردن در ادامه گزارش خود نوشت: «عربستان سعودی در ابتدای کار با بیش از چهار میلیارد دلار از تشکیلات خودگردان حمایت خواهد کرد. عباس وضعیت فعلی را برای محمد بن سلمان شرح داده و گفته نمی‌تواند هیچ امتیازدهی درباره شهرک‌سازی، راهکار دو دولتی و قدس بدهد. آنها (تشکیلات خودگردان) به این نتیجه رسیده‌‌اند که آمریکایی‌ها هیچ پیشنهاد جدی نوشته‌شده‌ای ارائه نخواهند داد بلکه همان تاکتیک سابق (بر اساس بیانیه بالفور) را ادامه خواهند داد.

آمریکا به بن سلمان: هدیه قدس زود فراموش می‌شود

بر اساس گزارش اردن، «طرف آمریکایی ، محمد بن سلمان را قانع کرده که « "هدیه قدس" (به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت رژیم اشغالگر توسط آمریکا) بیشتر از یک ماه طول نخواهد کشید ، وضعیت به همان حالت قبل بازخواهد گشت و به آسانی این شرایط موجود می‌گذرد مخصوصا اگر اردن و مصر آنچه رخ داده را فراموش کنند؛ کشورهای عربی و اسلامی  زیاد به مسأله قدس توجهی ندارند».

در ادامه گزارش الاخبار آمده، بن سلمان در دیدار مذکور جزئیات معامله قرن را به اطلاع عباس رسانده و از وی خواسته آن را قبول کند. ولی‌عهد سعودی از رئیس تشکیلات خوگردان پرسیده: بودجه سالانه شما چقدر است، عباس پاسخ داد من امیر (شاهزاده) نیستم که بودجه داشته باشم. بن سلمان دوباره پرسیده، تشکیلات، وزرا و کارمندان آن به چقدر بودجه (در سال) نیاز دارند؟ عباس پاسخ داده یک میلیارد دلار. بن سلمان در ادامه گفته ۱۰ میلیارد دلار برای ده سال به تو می‌دهم در صورتی که با این طرح موافقت کنی. اما ابومازن با این پیشنهاد مخالفت کرده و گفته این اقدام منجر به پایان زندگی سیاسی‌اش خواهد شد.

الشوابکه در گزارش ۴/۱/۲۰۱۸ خود به نقل از «احمد المجدلانی» عضو کمیته اجرایی تأکید شده، در سفر عباس به سعودی به وی پیشنهاد داده شده در مقابل ۱۰ میلیارد دلار برای بهبود اوضاع وضعیت کرانه باختری، سازماندهی به وضعیت آوارگان و اسکان آنها، ایجاد سفارت دولت فلسطین در ابودیس و حمایت نامحدود مالی و سیاسی، با معامله قرن همراه شود.

«جرد کوشنر» مشاور ویژه ترامپ در امور منطقه اعلام کرده پس از ماه رمضان امسال معامله قرن رونمایی خواهد شد. گفته می‌شود بر اساس این طرح، مسئله آوارگان با «وطن جایگزین» در خارج از فلسطین اشغالی حل و «حق بازگشت» آوارگان فلسطینی به کشورشان برای همیشه لغو می‌شود.

همچنین بر اساس طرح مذکور، دولت فلسطین در نوار غزه و صرفا در مناطق الف و ب و بخش‌هایی از منطقه ج کرانه باختری تشکیل و وضعیت نهایی قدس و بازگشت آوارگان به مذاکرات بعدی موکول می‌شود و در گام آخر، مذکرات «صلح» میان رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی آغاز می‌شود.

روزنامه الاخبار چندی پیش در گزارشی اعلام کرد، اردن و مصر نیز در مقابل موافقت با این طرح، رشوه‌ای بیش از 100 میلیارد دلار دریافت می‌کنند

دیدگاه شما

آخرین اخبار